*A Lavazza vállalatnak nem partnere, támogatója vagy szponzora a Nespresso
**A Nescafè®, a Dolce Gusto® és a Melody I külső féltől származó márkák, amelyek nem kapcsolódnak a Luigi Lavazza S.p.A.-hoz.
*A Lavazza vállalatnak nem partnere, támogatója vagy szponzora a Nespresso
**A Nescafè®, a Dolce Gusto® és a Melody I külső féltől származó márkák, amelyek nem kapcsolódnak a Luigi Lavazza S.p.A.-hoz.
A kávét számos legenda övezi, mintha egy népi mítosz vagy akár egy kultusz lenne. De miért is a kávé a világ egyik legnépszerűbb itala, és miért olyan ellenállhatatlan? Sokan elgondolkodtak már a titkain. Simán mondhatnánk, hogy a kávékultúra az egész világon elterjedt, és minden országnak megvannak a maga szokásai, saját készítményei és különböző kávéfajtái.
Lássuk tehát, hogyan készíthetünk otthon egy jó kávét a Chemex módszerrel.
Mire van szükséged az otthoni kávéfőzéshez? A kávéfőzéshez a következő kellékekre lehet szükséged:
1. LÉPÉS: A KÁVÉBABOK
Minél frissebb és jobb forrásból származik a bab, annál könnyebb lesz a legjobb kávét főzni. Az általad választott kávéfajta kétségtelenül lényeges kiindulópont.
2. LÉPÉS: A VÍZ-KÁVÉ ARÁNY
A tökéletes kávéban a kávé és a víz ideális aránya 1:17. Így a csészéd nem lesz sem túl erős, sem túl gyenge, hanem pont olyan, amilyennek lennie kell. Az 1:16 vagy akár 1:15 arány intenzívebb ízt nyújthat. Más szóval, 2 evőkanál őrölt kávé szükséges 177 ml vízhez. Ezek a jó csésze standardjai.
3. LÉPÉS: A KÁVÉ ŐRLÉSE
A friss és ízletes kávéhoz a kávébabokat közvetlenül a kávéfőzés előtt kell megőrölni . Ez lehetővé teszi, hogy a kávébabok összes illatos aromája és íze megfelelően kioldódjon. A kávédarálót úgy állítsd be, hogy az a legjobban illeszkedjen a főzési módszeredhez.
A kávébabokból a megfelelő mennyiségű íz kivonása nem olyan egyértelmű: ha nem vagy elég óvatos, alul- vagy túlextrahálhatod a kávét. Ahhoz, hogy jó kávét főzz, három különböző változóra kell figyelned: a vízzel való érintkezés időtartamára, a víz hőmérsékletére és örvénylésére, amit a kávéőrleményt érő víz természetes keverésével érhetsz el, amikor a csepegtető módszer során egy kanállal kevered.
4. LÉPÉS: FORRALD FEL A VIZET
Forrald fel a vizet, majd hagyd egy percig hűlni, mert így érheti el a használható hőmérsékletet. A víz meglehetősen meghatározó tényező a tökéletes ízű kávé elkészítésében, és fontos, hogy ne tartalmazzon látható szennyeződéseket. Amíg várakozol, addig elvégezheted a következő lépést!
5. LÉPÉS: TEDD A HELYÉRE A SZŰRŐT
Három különböző szűrési módszert alkalmazhatsz. Afém kávészűrők, mint amilyeneket a Chemex kávéfőzőben alkalmaznak, több oldhatatlan szilárd anyagot engedhetnek át, így a kávéd testesebb, de zavarosabb kinézetű lesz. A középutat a vászon kávészűrő jelentheti, amely átenged némi olajat és szilárd anyagot, így kevésbé zavaros kávét eredményez. Ezek azonban nem biztos, hogy praktikusak, mivel nem könnyű tisztítani őket.
A legelterjedtebb típus – amit az emberek több mint 90%-a használ – a papír kávészűrő. Mivel ez papír ízt kölcsönözhet a kávénak, csak annyit kell tenni, hogy forró vizet öntesz rá, és használat előtt néhány percig hagyod állni.
6. LÉPÉS: TEDD A KÁVÉT A SZŰRŐBE
Itt a főzés ideje! Fogd az őrölt kávét, és öntsd a frissen kiöblített szűrő közepébe.
7. LÉPÉS: ÖNTS ÉS VÁRJ
Az első öntés alkalmával, az úgynevezett virágos öntésnél, amely viszonylag rövid, a szűrőbe csak kétszer annyi vizet tölts, mint amennyi a kávé mennyisége. Ha frissen pörkölt és őrölt, a kávé hamarosan elkezd pezsegni és habzani. Folytasd a kiöntést 30-45 másodperc múlva.
8. LÉPÉS: FOLYTASD AZ ÖNTÉST
Amikor a buborékolás megszűnik, a következő három percben folytasd az öntést, lassan és türelmesen, spirális mozdulatokkal vezetve a vízsugarat a kávéőrleményen, hogy az telítődjön. Lehet, hogy időnként meg kell állni, hogy a hab és a víz pihenjen. Ez a tempó lehetővé teszi, hogy jobb és kevésbé kesernyés ízt nyerj ki.
9. LÉPÉS: ÉLVEZD A KÁVÉD!
Emeld fel a tölcsért, vedd ki a szűrőt, és dobd ki a kávézaccot. Itt az ideje, hogy élvezd erőfeszítéseid eredményét!